Supermarket Productions V1.0







Supermarket Productions V1.0
– 50 new recipes across 12 factories.
– 7 new fruits and vegetables produced in a greenhouse and an orchard.
– 2 Sell points which sell on the hour
– 1 Pig farm
Factories
Bakery factory
Placeable shop category – placeable > production > factories
Cost = $25000 – Maintenance upkeep = $100 – Cycles per hour = 5 – cost per hour = $2.5
Capacity – 30000
Input – Butter, milk bottled, flour, egg, sugar, oats, sugarcane, raisins, honey, chocolate, pea, carrot, potato, apple, lemon, orange, cream cheese and oat flour
Output – Apple pie, chocolate and orange cake, flat jacks, lemon cheesecake, vegetable pie and bread
Biscuit factory
Placeable shop category – placeable > production > factories
Cost = $25000 – Maintenance upkeep = $100 – Cycles per hour = 6.5 – cost per hour = $2.5
Capacity – 30000
Input – Butter, milk bottled, flour, egg, sugar, oats, strawberry, raisins, honey, chocolate, wheat only flour, vegetable oil and glucose syrup
Output – Chocolate biscuit, custard cream, fruit shortcake, jam biscuits and oat biscuits
Cereal factory
Placeable shop category – placeable > production > factories
Cost = $25000 – Maintenance upkeep = $100 – Cycles per hour = 10 – cost per hour = $2.5
Capacity – 30000
Input – Barley, chocolate, oat flour, honey, maize, oat, vegetable oil, barley malt extract, glucose syrup, rice, rice flour, strawberry, sugar, sunflower oil and wheat
Output – Chocolate pops, frosted honey flakes, golden honey puffs, strawberry cereal and wheat biscuits
Crisps factory
Placeable shop category – placeable > production > factories
Cost = $25000 – Maintenance upkeep = $100 – Cycles per hour = 4 – cost per hour = $2.5
Capacity – 30000
Input – Canola oil, cheese, chilli, sour cream, maize, potato starch, potato, rice flour, sunflower oil, onion, chives and tomato
Output – Cheese corn puffs, cheese and onion crisps, sour cream and chives, sweet chilli and tomato curly potato puffs
Dairy factory
Placeable shop category – placeable > production > factories
Cost = $25000 – Maintenance upkeep = $100 – Cycles per hour = 5 – cost per hour = $2.5
Capacity – 30000
Input – Buffalo milk, cheese, chocolate, goat milk, milk bottled, oat, soybean, strawberry and water
Output – Chocolate milk, strawberry milk, oat milk, soy milk and cheese board
Ready meal factory
Placeable shop category – placeable > production > factories
Cost = $25000 – Maintenance upkeep = $100 – Cycles per hour = 5 – cost per hour = $2.5
Capacity – 30000
Input – Butter, carrot, cheese, Fresh Pasta, egg, enoki, flour, garlic, greenbean, milk bottled, olive oil, oyster, parsnip, pea, rice oil, rice long grain, pnion, red pepper and tomato
Output – Cheese pasta, egg fried rice, enoki mushroom pancakes, green bean casserole and tomato and red pepper soup
Salad factory
Placeable shop category – placeable > production > factories
Cost = $25000 – Maintenance upkeep = $100 – Cycles per hour = 5 – cost per hour = $2.5
Capacity – 30000
Input – Beetroot, carrot, cheese, mayonnaise, fresh pasta, goatcheese, lettuce, napa cabbage, olive oil, pea, potato, spinach, spring onion, cucumber and tomato
Output – Beetroot salad, mixed leaf salad, Napa cabbage slaw, pea pasta salad and potato salad
Sandwich factory
Placeable shop category – placeable > production > factories
Cost = $25000 – Maintenance upkeep = $100 – Cycles per hour = 5 – cost per hour = $2.5
Capacity – 30000
Input – Bread, butter, cheese, mayonnaise, Cream Cheese, egg, goatcheese, whole grain flour, olive, oyster, spinach, sunflower oil, onion and tomato
Output – Cheese and onion, egg, mushroom melt, olive and tomato wrap and spinach and goats cheese wrap
Creamery
Placeable shop category – placeable > production > factories
Cost = $25000 – Maintenance upkeep = $100 – Cycles per hour = 20 – cost per hour = $1
Capacity – 30000
Input – Egg, milk_bottled, vegetable oil, flour, butter, lemon, garlic
Output – Cream cheese, fresh pasta, mayonnaise and sour cream. Can also produce butter, cheese, chocolate and bottled milk.
Dry production factory
Placeable shop category – placeable > production > factories
Cost = $25000 – Maintenance upkeep = $100 – Cycles per hour = 50 – cost per hour = $1
Capacity – 30000 to 90000
Input – Sugarbeet, sugarcane grape, wheat, barley, oat, sorghum, long grain rice and rice
Output – Oat flour, wheat flour and whole grain flour. Can also produce flour, raisins, rice flour and sugar
Liquid production factory
Placeable shop category – placeable > production > factories
Cost = $25000 – Maintenance upkeep = $100 – Cycles per hour = 44 – cost per hour = $1
Capacity – 50000 to 65000
Input – Barley, water, maize, soybean, sunflower, canola, olive, long grain rice and rice
Output – Barley malt extract, glucose syrup and vegetable oil. Can also produce canola, olive, rice and sunflower oil.
Non food factory
Placeable shop category – placeable > production > factories
Cost = $25000 – Maintenance upkeep = $100 – Cycles per hour = 10 – cost per hour = $2.5
Capacity – 30000
Input – Boards, wood, planks, fabric, wool, cotton, rope, clothes, furniture, and paperroll
Output – Clothes, fabric, furniture, paper roll, rope and Non food pallet.
Greenhouse and Orchard
Placeable shop category – placeable > production > greenhouses
Cost = $25000 – Maintenance upkeep = $30 – Cycles per hour = 132 – cost per hour = $0.1
Capacity – 15000 to 50000
Greenhouse which produces cucumbers, onions, red pepper and chives. Can also produce normal game products as-well as both rices.
Input – Pig manure, seeds and water for maximum production. Fertiliser, seed and water for lower rate.
Orchard which produces apples, lemon and oranges, can also produce grapes and olives.
Input pig manure and water for maximum production. Fertiliser and water for lower rate.
Both have a pallet spawn stopper which can be activated when you walk over the pallet spawn. Also can be emptied via an unload point.
Pig farm
Placeable shop category – placeable > husbandry > animals > pigs
Cost = $75000 – Maintenance upkeep = $150 – Cycles per hour = 3 – cost per hour = $0
Capacity – 40000
Normal large pig farm but with a production chain to produce pig manure which is used in the greenhouses.
Gives having pigs another reason to use. Liquid manure and manure mixed together = pig manure.
Also included a silo which can produce pig manure if you choice not to use this pig farm but still want to use pig manure in the greenhouses.
Pig Manure cannot be applied as fertilizer, it can only be used in the greenhouses. Emptied via the unload point not using a bucket.
input – Liquid manure and manure
Output – Pig manure.
Supermarket and local shop sell points
Placeable shop category – placeable > production > selling points
Cost = $25000 and $12500 – Maintenance upkeep = $100 – Cycles per hour = 10 and 7.5 – cost per hour = $2.5
Capacity – 50000 and 5000
2 sell points, local shop and supermarket, 4 different chains for both, ranging from low to high money to be made. Products sold on the hour
Author: Lets be having moo
nice pack but on all my maps i get: to much filltypes. only maps this works on so far is the base game ones.